Østhavet
5 minutter lesetid

Mister jobben hos Biotope: – Jeg har ingen planer per dags dato, men det blir vel en råd

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.
FORTSATT NORDPOL KRO: Uavhengig av den vemodige oppsigelsen, er det noe som aldri forsvinner fra Monica Esbensens liv. – I helgene er det fortsatt Nordpol kro som gjelder. Nordpolen i helgene til jeg dør, humrer den berømte bartenderen fra den berømte puben. Foto: Dan Tore Jørgensen

Det sier Monica Esbensen om hennes situasjon når Biotope reduserer kontoret i Vardø og hun blir arbeidsledig. Selv om det kanskje ser litt mørkt ut ved første øyekast, er det en både allsidig og kompetent person som nå har øynene åpne for nye muligheter.

Saken fortsetter etter annonsen
ANNONSE

Per i dag er det uvisst når Esbensen forlater Biotope, og nettopp det gjør det litt vanskelig for henne å begynne prosessen med å søke ny jobb. Raymond Haugen Olsen har på sin side fremtidsplanene klare.

– Det har vært en fantastisk reise

Etter to og et halvt år hos Biotope sier Monica Esbensen at det har vært en fantastisk reise med jobben som administrasjonsleder og prosjektutvikler. Hun har stortrivdes med ansvaret og det varierte arbeidet.

HAR LÆRT MYE: – Jeg har lært vanvittig mye og min rolle har vært perfekt for min del. Og det har vært veldig spennende å få være med på prosjekter hele veien fra A til Å, sier Esbensen. Foto: Magne Henriksen

– Jeg har lært vanvittig mye og min rolle har vært perfekt for min del. Og det har vært veldig spennende å få være med på prosjekter hele veien fra A til Å, sier Esbensen.

Naturligvis er det en vemodig følelse over det hele, og det er mye hun vil savne når det en gang blir slutt hos det unike arkitektkontoret.

– Jeg kommer til å savne Tormod som kollega og samtalepartner, en person jeg har lært mye av. Og jeg vil selvfølgelig savne alle de andre kollegaene og det multinasjonale miljøet på kontoret og det å være en del av alle de spennende prosjektene, forteller Esbensen.

Selv om hun vet at jobben snart er over, vet hun ikke eksakt når. Dette gjør det vanskelig å begynne jobbsøking, men hun sier hun holder øynene åpne.

– Nordpolen til jeg dør

Å skulle gå rett ut i arbeidsledigheten blir eventuelt en uvant affære for den 37 år gamle Duracell-kaninen. Hun minnes tider hvor hun hadde opptil fem jobber samtidig, men én jobb vil hun uansett fortsette med.

– I helgene er det fortsatt Nordpol kro som gjelder. Nordpolen i helgene til jeg dør, humrer den berømte bartenderen fra den berømte puben.

2 ÅR SIDEN DRØMMEJOBBEN: I slutten av 2017 fikk Raymond Haugen Olsen drømmejobben hos Biotope. Nå legger han nye planer for fremtiden.

Begynner på studier og vurderer eget foretak

Saken fortsetter etter annonsen
ANNONSE

Raymond Haugen Olsen er den andre vardøværingen som mister jobben. Etter to år som «Tech Ninja» for Biotope blir det skolegang nå.

Haugen Olsen satser på å komplettere studiekompetansen, slik at han er klar for videre studier når han finner ut eksakt hva han skal studere.

– Noe av det jeg vil savne fra Biotope, er variasjonen og mangfoldet. Ingen dager har vært like, alltid noe nytt og det har i tillegg vært en lærerik tid, sier Haugen Olsen.

I tillegg til å ta opp fag på skolen, vurderer «Techninjaen» også å starte eget foretak. Det er ofte at både privatpersoner og bedrifter trenger assistanse med datateknologien eller trenger nye nettsider, og da kan Raymond Haugen Olsen være en god mann å ha.

Det er med andre ord to ressurspersoner som mister jobbene sine, men heldigvis mister ikke Vardø disse personene.